Kars Malakan Peynircilik adını 1877 Kars’a yerleşen ve Kars Kaşar Peyniri, Kars Gravyer Peynirini ilk üreten Malakanlar’dan adını almıştır.

Malakan Peyiri Hakkında

Yaklaşık 150 yıldır Kars, Ardahan, Iğdır yöresinde 1800 – 2600 m rakım ve 1500 yakın biyolojik bitki çeşitliğinde otlayan büyükbaş hayvanların sütünden üretilen Kars Kaşar Peyniri, Kars Gravyer Peyniri Türkiye de son yıllarda üretim kalitesi ve lezzeti ile ön planda bulunmaktadır.

Neden Malakan Peyniri?

Ekim ayı ile mart ayı arasında, ineklerin doğum yapmadan önceki dönemindeki sütünden yapılır. Peynirlerin mayalama, olgunlaşma süreci peynir kazana girip pişirilmeden önce yapılmaktadır. 34-35 saate olgunlaştırılıp mayalandıktan sonra 72 derece suda haşlanmaktadır. Malakan peynirinin yağ oranı yüksektir, yapısı gereği yumuşaktır. Ağızda krema ve süt tadı bırakır.

Kars yaylaları, Türkiye’nin peynir üretiminde önemli bir yere sahiptir. Yüksek rakımlı zengin floraya sahip bu yaylalarda ot yiyen inekler çok şanslı… Elbette bu ineklerin sütünden yapılan yöresel ve doğal bir lezzet olan Malakan Kars Eski Kaşar peynirini yiyebilenler de öyle… Zavot Irkı ineklerden sağılan bu doğal ve katkısız sütler mandıralara ulaştırılır. “Kars Eski Kaşar peynirinin üretim aşamalarında sadece süt, tuz ve şirden maya kullanılır. Kars eski kaşarı kendine has yumuşak aroması, açık mısır sarısı rengi ve yağlı hoş tadıyla Anadolu’daki diğer kaşarlardan ayrılır.” Kazanlarda saatlerce işlenip pişirilen bu sütler eşsiz aromaya sahip peynire dönüşür. Kazandan alınan peynir parçacıkları önce ince süzgeçli poşetler ve kalıplarda bir süre bekletilir. Ardından Kars Kaşarına dönüştürülmek üzere en az 6 ay depolarda dinlendirilir. Anayurdu balkanlar olan Kars’a gelişi 1920lere dayanan Kars Kaşarı coğrafi işaret belgesine de sahiptir.

 

malakanpeynircilik.com web sitesi Kars Yöresinde üretilen tamamen organik ve doğal ürünlerin online bir platform üzerinden satışının yapılabilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

Malakan Peynircilik Karsın uçsuz bucaksız yaylalarında otlanan ineklerden elde edilen doğal sütler ve şirden mayası ile peynirlerini üretmektedir.